TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yunan adalarını Türkler de kurtaramıyor

Yunan adalarında tatil yapmak için 'sıraya giren' Türk vatandaşlarının çabası komşu ülke turizmini ayağa kaldırmaya yetmedi. Atina basını Ege'nin ünlü adalarında turist sayısının yüzde 40'a varan oranlarda düştüğünden yakınıyor. Pahalılıktan ötürü Yunanistan vatandaşları da tatil yapamıyor.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2024 09:05
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2024 09:05
Kaynak: TRT Haber
Yunan adalarını Türkler de kurtaramıyor

Yunanistan kontrolündeki turizm bölgelerini bu yıl Türk turistler de kurtaramadı. Adalar Denizi'ndeki önemli turizm noktalarına bu yıl Türkiye'den turist akını yaşanmasına rağmen Yunan basını, 2024 yazında sektörün can çekiştiğini yazıyor. 

Sakız, Sisam, Midilli, Rodos, Girit, Oniki Adalar ve Mora gibi ziyaret güzergâhlarını tercih eden turist sayısı bu yıl yüzde 40'a varan oranda azaldı.

Atina basınında Pronews, turizme ilişkin korkunç tabloya şu ifadelerle dikkat çekiyor:

"Yunan turizminin amiral gemisi olan Mikonos ve Santorini'ye turist gelişlerinde ikinci yılda da çöküş yaşanıyor. Doğu Ege adaları ve Mora Yarımadası'nda da aynı durum geçerli. Samos, Sakız ve Midilli'de turist sayısı yüzde 23 oranında düştü. 

Mora'ya giden uçakların yolcu sayısında da yüzde 34'lük bir azalma kaydedildi. Atina'ya gelenlerde bir artış var ancak bunlar harcama yapmayan, harcayacak parası olmayan 'eski turistler'. Zaten bunların çoğu da kısa vadeli kiralama çözümüne, Airbnb'ye yöneliyor.

İngiltere ve Almanya'nın işçi sınıfına hitap etmeyi başarmış Selanik'te durum nispeten iyi. Selanik ülkenin tek 'Balkan turizmi' noktası.

Peki, Yunan tatil yerlerini terk edenler nereye gitti?

İspanya'ya ve tabii son 5 yılda turizm hizmetlerini olağanüstü şekilde geliştiren ve bu yıl turist sayısı 40 milyonu aşacak olan Türkiye'ye! Daha kötüsü, turizm sektörünün Yunan ekonomisi için en önemli 'gizli kaynak' olmasıdır. 

Yunanistan'da turizm, Kovid salgınının ilki yılı olan 2020'de rezalet bir şekilde sona ermişti ve o zamandan buyana her yıl daha da kötüye gidiyor. Üstelik biz Yunanistan'a Rus turist beklerken, Rusları öldürmek için Ukraynalılara yüz milyonlarca dolarlık silah satan komşu Türkiye'ye bu yıl 9 milyon Rus turist gelecek!"

YUNANLILAR DA TATİL YAPAMIYOR 

Yunanistan'da dinlenme-eğlence sektörünü yerli turist de kurtaramıyor. Tatil masrafının ortalama bir ailenin gelirinin çok üzerinde olduğuna dikkat çeken Atina basını, sadece bir feribot bileti için bir Yunanlının asgari maaş tutarı kadar para ödemesi gerektiğine işaret ediyor. 

Adalar Denizi'ndeki turistik noktalara arabasıyla gitmek isteyenlerin sadece feribot bileti için şu rakamları ödemesi gerekiyor:

İSKADOS: 419 avro

TAŞOZ: 430 avro

SAKIZ: 596 avro

PAROS: 632 avro

KEFALONYA: 206 avro

RODOS: 1000 avro

GİRİT: 500 avro

Adalara arabasız gitme kararı alarak feribot yerine sürat teknesini tercih edenlerin ise bu rakamlardan çok daha fazlasını ödemesi gerekiyor.  

Kaynak: TRT Haber

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.