TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TİKA, Hırvatistan’da engelli çocukların müzik eğitimine destek veriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Hırvatistan’da faaliyet gösteren ViolinMusic4All Engelliler Müzik Eğitim Merkezi’nin eğitim ve teknik altyapı kapasitesi artırıldı

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2024 11:25
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2024 11:25
Kaynak: İHA
TİKA, Hırvatistan’da engelli çocukların müzik eğitimine destek veriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Hırvatistan’da faaliyet gösteren ViolinMusic4All Engelliler Müzik Eğitim Merkezi’nin eğitim ve teknik altyapı kapasitesi artırıldı.

TİKA, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de faaliyet gösteren ViolinMusic4All Engelliler Müzik Eğitimi Merkezi’ne müzik aletleri ve teknik ekipman desteğinde bulundu. Başta işitme engelliler olmak üzere farklı fiziksel ve zihinsel engelleri bulunan çocuk ve gençlerin müzik eğitimi aracılığıyla tedavi edilerek topluma kazandırılmasını hedefleyen merkezin müzik aletleri ve hastaneden eğitimlerine devam eden öğrenciler için gerekli teknik ekipmanlar temin edildi. Hırvat bir keman öğretmeninin başlangıçta işitme engellilere yönelik olarak geliştirdiği, işitme ve tonaliteye değil titreşim ve dokunmaya bağlı olarak verilen müzik eğitimi, engellilerin eğitim ve rehabilitasyonunda sağladığı başarılı neticeler dolayısıyla hastane ve tedavi merkezleri tarafından tamamlayıcı/destekleyici bir yöntem olarak uygulanıyor. Engelli çocuklar ve gençler, bu sayede tedavilerini hızlandırarak eğitimlerini sürdürebiliyor ve müzik eğitimi özel öğretmenliği yapacak düzeye gelerek istihdam ediliyor.

TİKA’nın sağladığı destekle merkezin hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim süreçleri daha verimli hale geldi. Projenin tamamlanmasının ardından ViolinMusic4All öğrencileri, Zagreb Filarmoni Orkestrası eşliğinde yüksek katılımlı bir konser vererek büyük beğeni topladı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.