TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kütahyalı merhum sanatçı Ahmet Yakupoğlu doğum gününde anıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Kütahyalı merhum ressam, neyzen, tezhip ve minyatür sanatçısı Ahmet Yakupoğlu’nu doğum gününde andı

Haber Giriş Tarihi: 21.11.2023 10:22
Haber Güncellenme Tarihi: 21.11.2023 10:22
Kaynak: İHA
Kütahyalı merhum sanatçı Ahmet Yakupoğlu doğum gününde anıldı

Sanatçının adının verildiği müzede düzenlenen ve Prof. Uğur Derman ile Prof. Dr. Çiçek Derman’ın katıldığı panelin moderatörü, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak oldu. Süheyl Ünver ve Ahmet Yakupoğlu’nun Kütahya ile olan ilişkisinden dolayı onur duyduğunu söyleyen Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, "Ahmet Yakupoğlu milli mücadelenin zor yıllarında dünyaya geldi. Liseyi bitirene kadar Kütahya’da yaşadı. Sonra çok arzuladığı resim sanatında kendini geliştirmek için İstanbul’a gitti. Ünlü halk ozanımız Aşık Veysel’in hayatındaki dönüm noktası bildiğiniz gibi Ahmet Kutsi Tecer ile tanışmasıdır. Ahmet Yakupoğlu’nun da hayatındaki dönüm noktası 1941 yılı baharında Vahitpaşa Kütüphanesinde Ordinaryus Prof. Dr. Süheyl Ünver ile tanışmasıdır. Bir insan çok değerli bir sanatkarın ortaya çıkmasına katkı sağlıyor. Bir görüşme, bir anlık bakış, bir dakikalık tanışma, bir insanın ve bir şehrin hayatını nasıl değiştiriyor, onu biz Ahmet Yakupoğlu’nun özgeçmişine baktığımızda görüyoruz" diye konuştu.

Prof. Dr. Çiçek Derman, Ahmet Yakupoğlu için, "Son derece az konuşan, yavaş konuşan, pek yüzü gülmeyen kendi halinde köşesinde oturan bir kişiydi. Yanına gider hatrını sorardık, gayet kısa cümlelerle cevap verirdi, fazla konuşmayı sevmezdi" ifadelerini kullandı.

Prof. Uğur Derman ise, "Ahmet Yakupoğlu bahtiyar olan kişilerdendir ki elinden tutan biri çıkmış ve bugün iftiharla çatısı altında bulunduğumuz bu müzenin ortaya çıkışının baş sebebi olarak hepimizi bahtiyar etmiştir" dedi.

Panelden sonra sergi ve Ahmet Yakupoğlu’nun bal mumu heykelinin açılışı da gerçekleştirildi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.