TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ZBEÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesine iki yeni bölüm

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, ZBEÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi bünyesinde Felsefe Bölümü açılması ile Mütercim ve Tercümanlık Bölümü’nün fakülte bünyesine eklenmesini uygun buldu

Haber Giriş Tarihi: 04.04.2024 11:50
Haber Güncellenme Tarihi: 04.04.2024 11:50
Kaynak: İHA
ZBEÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesine iki yeni bölüm

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, ZBEÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi bünyesinde Felsefe Bölümü açılması ile Mütercim ve Tercümanlık Bölümü’nün fakülte bünyesine eklenmesini uygun buldu.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde faaliyet gösteren Mütercim ve Tercümanlık Bölümü, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 21.12.2023 tarih ve 86109 sayılı yazısı ile İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesine aktarıldı. Ayrıca Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 13.03.2024 tarihli Yürütme Kurulu Kararı ile İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinde Felsefe Bölümü’nün açılması da uygun görüldü.

Böylece Mütercim ve Tercümanlık ile Felsefe bölümlerinin eklenmesiyle birlikte İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinin bölüm sayısı sekize yükseldi. Yeni karara göre İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi; Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatları, Psikoloji, Sosyoloji, Arkeoloji, Mütercim ve Tercümanlık ve Felsefe bölümleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürecek.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Merhum Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı’nın hayattayken Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde Felsefe bölümünün açılmasını çok arzu ettiğini belirterek, bu vasiyetin hayata geçirilmesinin kendilerine nasip olduğunu dile getirdi. Rektör Özölçer, bu önemli arzuyu gerçekleştirmenin gururu ve heyecanı içinde olduklarını ifade ederek açılan bölümün ZBEÜ’ye ve öğrencilere hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.