TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Rektör Erdal, EADTU Genel Kurul toplantısına katıldı

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 16:07
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 16:07
Kaynak: İHA
Rektör Erdal, EADTU Genel Kurul toplantısına katıldı

Dr. Fuat Erdal, The Open University (İngiltere), FernUniversitt in Hagen (Almanya), başta olmak üzere 27 üyeye sahip, açık ve uzaktan öğrenme alanının en etkili uluslararası örgütlerinden biri olan Avrupa Uzaktan Öğretim Üniversiteleri Birliği’nin (EADTU) yıllık genel kurul, yönetim kurulu ve rektörler toplantısına katıldı.

Brüksel’de bir araya gelen EADTU üyeleri, geçtiğimiz yıl Anadolu Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen ve yoğun katılımla gerçekleşen The Innovating Higher Education Conference (I-HE2023)’ın çıktıları başta olmak üzere yönetim süreçleri, EADTU’nun mevcut ve gelecekteki projeleri, EADTU’nun iç ve dış iletişimi gibi başlıklar altında ortak çalışmalar gerçekleştirdi. Toplantının sonunda I-HE2024 Konferansı ve EADTU-EU Zirvesi hakkında fikir alışverişi gerçekleştirildi.

Rektör Erdal: “Eğitim alanında değerler üretmeye ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz”

2022 yılında EADTU Danışma Kurulu üyeliğine seçilen ve halen görevini sürdüren Rektör Erdal, toplantıların ardından yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

“Bugün, EADTU genel kurul toplantısının yanı sıra yönetim kurulu ve rektörler toplantısını gerçekleştirdik. EADTU, açık ve uzatan öğrenme alanının Avrupa merkezli en güçlü birliği konumunda. Başta The Open University (İngiltere), FernUniversitt in Hagen (Almanya), UniDistance Suisse (İsviçre), Open Universiteit (Hollanda), Universidad Nacional de Educacion a Distancia (İspanya), Universita Telemetica Internazionale (İtalya), Fédération Interuniversitaire de L’enseignement Distance (Fransa), Universite TELUQ (Kanada) olmak üzere bir çok üniversitenin rektörleriyle bir araya geldik; hem EADTU kapsamında hem de söz konusu üniversitelerle ikili iş birliklerimiz kapsamında verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Öte yandan geçtiğimiz yıl Üniversitemizin ev sahipliğinde, İstanbul’da Avrupa Uzaktan Öğretim Birliği’nin yıllık konferansını gerçekleştirdik. Bugün genel kurulda I-HE2023’ün çok başarılı ve verimli gerçekleştiğini bir kez daha işitmek, çok olumlu geri dönüşler almak mutluluk verici. Güzel bir toplantıyı geride bıraktık. Anadolu Üniversitesi, ‘Yaşam boyu öğrenme odaklı bir dünya üniversitesi olmak’ vizyonu ile 1982 yılında açık ve uzaktan eğitim hizmetini Türkiye’de başlatan üniversite oldu. Zaman içinde bu hizmetini başta Batı Avrupa olmak üzere Türkiye dışında yaşamakta olan Türk toplulukları için de genişleterek bugün 4 kıtada 46 ülkede bir ‘global kampüs’ haline geldi. Bir mega üniversite olarak bu tip organizasyonların karar alma süreçlerinde bulunmak, kurumsal olarak ilişkileri güçlendirmek ve geliştirmek son derece önemli. Uluslararasılaşma vizyonumuzun bir parçası olarak dünyanın her yerinde önemli ortaklar bulmaya, değerler üretmeye ve elbette ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.