TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hayvanseverlerden sokak hayvanları yasa teklifine tepki

Niğde’de bir araya gelen hayvanseverler, başıboş sokak köpeklerinin uyutulmasının amaçlandığı yasa teklifi ile ilgili basın açıklamasında bulundu

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2024 23:25
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2024 23:25
Kaynak: İHA
Hayvanseverlerden sokak hayvanları yasa teklifine tepki

Niğde’de bir araya gelen hayvanseverler, başıboş sokak köpeklerinin uyutulmasının amaçlandığı yasa teklifi ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Grup adına açıklamalarda bulunan Mehtap Özdemir, "Öldürmek yerine çözüm üreten adımların atılması ile yaşanan problemler ortadan kalkardı" dedi. Özdemir, "Bugün Müslüman bir ülkeye, uygar bir ülkeye ve bir hukuk devletine yakışmayacak bir biçimde meclise yasalaşması için sunulması düşünülen ölüm tasarısı için buradayız. Her gün Filistin’den gelen haberlerle ölen yüzlerce binlerce can için yüreğimiz paramparça olurken, her gün İsrail’e lanet ederken merhamet dini İslam’la şereflenmiş bizler nasıl olur da bütün köpeklerin katledilmesini çözüm olarak görebiliriz" dedi. Öldürmenin geçmişte de çözüm olmadığının altını çizen Özdemir, "Toplu katliamlarla popülasyon kontrol altına alınmaya çalışılmıştır fakat insanlık dışı bu uygulamalar hayvan sayısını azaltmak bir yana nüfus artışına sebep vermiştir. Bilimsel veriler savaş ve toplu ölümlerin olduğu dönemlerde içgüdüsel olarak canlıların çok daha fazla ürediklerini göstermiştir. 2004 yılında çıkmış yasayı uygulamamış kurumlar şimdi yapmadıkları görevlerinin sorumlusu olarak sokak köpeklerini göstermektedirler. Kısırlaştırmadılar nüfuslarının artmasına neden oldular, beslemediler, yol kenarlarına attılar, aşılamadılar, tedavi etmediler, ormana attılar. Yetmedi kürekle döve döve öldürdüler, yetmedi canlı canlı gömdüler. Öldürmek çözüm olsaydı çoktan başarmış olurdunuz" ifadelerine yer verdi.

Kültüre, ahlaka, inanca uygun adımlar atılması gerektiğini ifade eden Özdemir, hem insan hem hayvan refahını sağlayacak çözümün uygulanmasını istedi. Özdemir, "Sorumlu tüm kurumların kanunda belirtildiği gibi üzerlerine düşen görevleri yerine getirmesi, yani etkin kısırlaştırma ile çözüm mümkündür. Biz yaşam hakkı savunucuları hayvanların ve insanların ortak menfaati için üzerimize düşen görevi bu zamana kadar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Fakat hayvanların öldürülmesini asla kabul etmiyoruz. Canımızı veririz canlarımızı vermeyiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.